Czy można wysyłać maile ofertowe do osób z CEIDG?

Cold mailing do przedsiębiorców wpisanych do CEIDG to prawny rollercoaster i najkrótsza droga do potencjalnych kar. Masz świetny produkt, chcesz dotrzeć do klientów i wpadłeś na genialny pomysł: „Przecież ich dane są w CEIDG, więc mogę wysyłać im oferty!”. No właśnie… nie możesz. Oto dlaczego.

CEIDG to rejestr publiczny, ale to nie oznacza, że możesz swobodnie korzystać z zawartych tam danych w celach marketingowych. RODO stawia tu sprawę jasno – z reguły nie możesz wykorzystywać tych danych do cold mailingu, a jeśli już, to tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zasada jest prosta: kontaktowanie się z przedsiębiorcą w celach marketingowych wymaga jego wcześniejszej zgody. Nie ma tu znaczenia, że adres e-mail czy numer telefonu jest publicznie dostępny w CEIDG. Publiczność danych nie oznacza, że można je swobodnie przetwarzać na potrzeby sprzedażowe. W większości przypadków cold mailing do JDG narusza:

Czy da się legalnie wysyłać cold mailing?
W wyjątkowych przypadkach można próbować uzasadnić cold mailing, ale wymaga to spełnienia określonych warunków:


Cold mailing do przedsiębiorców z CEIDG bez ich zgody to przepis na kłopoty. Dane w rejestrze są jawne, ale nie oznacza to, że można je wykorzystywać do wysyłki ofert handlowych. Jeśli chcesz prowadzić legalne kampanie e-mailowe, zdobądź zgodę lub znajdź sposób na kontakt, który nie narusza przepisów. Lepiej zaplanować komunikację zgodnie z prawem, niż później tłumaczyć się przed urzędami i prawnikami niezadowolonych odbiorców.

© 2025 Maja Długosz | Polityka Prywatności